Pe 12 martie curent, la Muzeul Național al Literaturii Române a fost vernisată o expoziție cu genericul „25 de voci feminine în literatura română”, eveniment moderat de scriitoarea Maria Șleahtițchi, director general al MNLR.
Susține și tu o instituție de presă liberă! Donația ta va contribui la susținerea activității noastre prin care informăm societatea echidistant și corect. Ajută-ne să promovăm adevărul, dreptatea și libertatea.
SUSȚINE![Aspect din sală](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Aspect-din-sala-2-1024x683.jpg)
![Aspect din sală](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Aspect-din-sala-2-1024x683.jpg)
În debutul evenimentului, doamna Șleahtițchi a menționat că ideea expoziției a fost prilejuită nu neapărat de Ziua internațională a femeii, sărbătorită pe 8 martie. Se știe că în spațiul românesc cu tradiții patriarhale intrate adânc în conștiința maselor, dar și a elitelor, vocile feminine din literatură au trebuit să facă un efort mult mai mare pentru a fi recunoscute decât cele masculine. Doamna Șleahtițchi și-a exemplificat afirmația cu un scurt recital din creația Matildei Cugler-Poni (1851-1931). Scriitoarea nu poate fi învinuită de plagiat, așa cum poezia „Ultima dorință” a fost scrisă de ea în anul 1870, înainte de eminesciana „Mai am un singur dor”, iar similitudinile din cele două poezii sunt de-a dreptul uimitoare.
„Selecția celor 25 de voci feminine nu s-a făcut după anumite criterii, nu s-a făcut un top. Am căutat să cuprindem toate perioadele: sec. XIX, interbelicul și postbelicul și am ținut să valorificăm ceea ce avem mai valoros în colecțiile muzeului la această temă”, a precizat doamna Maria Șleahtițchi.
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Maria-Sleahtitchi-director-general-MNLR-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Maria-Sleahtitchi-director-general-MNLR-1024x683.jpg)
Expoziția include 25 de scriitoare, pe care le enumerăm în ordinea cronologică în care s-au născut: Carmen Sylva (1843-1916), Veronica Micle (1850-1889), Matilda Cugler-Poni (1851-1931), Lucreția Suciu-Rudow (1859-1900), Iulia Hașdeu (1869-1888), Hortensia Papadat-Bengescu (1876-1955), Elena Farago (1878-1954), Otilia Cazimir (1894-1967), Olga Crușevan-Florescu (1896-1975), Liuba Dimitriu (1901-1930), Olga Vrabie (1902-1928), Lotis Dolënga (1905-1961), Magda Isanos (1916-1944), Irina Stavschi (1919-1994), Ana Lupan (1922-1998), Sanda Lesnea (1922-2008), Ariadna Șalari (1923-2016), Vera Malev (1926-1995), Raisa Lungu-Ploaie (1928-2017), Lidia Istrati (1941-1997), Constanța Buzea (1941-2012), Ana Blandiana (n. 1942), Marcela Benea (n. 1948), Leonida Lari (1949-2011), Ludmila Sobietsky (n. 1952).
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Muzeografa-Cezaria-Vasilache-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Muzeografa-Cezaria-Vasilache-1024x683.jpg)
Expoziția este inedită prin bogăția și varietatea pieselor expuse. Pe lângă cărți, manuscrise, periodice, fotografii, fragmente din creația scriitoarelor, scurte CV-uri, referințe critice, obiecte personale, majoritatea dintre ele au și portrete, executate de cei mai reprezentativi artiști plastici din Basarabia: Glebus Sainciuc, Eleonora Romanescu, Valentina Rusu-Ciobanu, Aurel Guțu, Damian Iancu, Alexandru Gușan, Vasile Nașcu. Iar pictorul Nicolae Curoșu, custode superior, MNLR, a executat în acuarelă patru portrete-copii de pe fotografii ale poetelor Carmen Sylva (regina Elisabeta a României), Olga Crușevan-Florescu (Cantacuzino), Olga Vrabie și Magda Isanos.
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Portretul-Anei-Lupan-de-Vasile-Nascu-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Portretul-Anei-Lupan-de-Vasile-Nascu-1024x683.jpg)
La vernisarea expoziției au participat scriitorii Vladimir Beșleagă, Vitalie Ciobanu, Emilian Galaicu-Păun, Victor Vasilache. Curatoarea expoziției este doamna Cezaria Vasilache, șefa secției Muzeografie și proiecte expoziționale, MNLR.
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Portretul-Iuliei-Hasdeu-de-Diogene-Maillart-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Portretul-Iuliei-Hasdeu-de-Diogene-Maillart-1024x683.jpg)
Expoziția va putea fi vizitată până pe 15 mai 2024.
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Vitrina-dedicata-Marcelei-Benea-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Vitrina-dedicata-Marcelei-Benea-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Vitrina-dedicata-Ludmilei-Sobietsky-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Vitrina-dedicata-Ludmilei-Sobietsky-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Vitrina-dedicata-Leonidei-Lari-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Vitrina-dedicata-Leonidei-Lari-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Portretul-Lidiei-Istrati-de-Glebus-Sainciuc-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Portretul-Lidiei-Istrati-de-Glebus-Sainciuc-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Portretul-Leonidei-Lari-de-Aurel-Gutu-1024x683.jpg)
![](https://gazetadechisinau.md/wp-content/uploads/2024/03/Portretul-Leonidei-Lari-de-Aurel-Gutu-1024x683.jpg)
Veronica BOLDIȘOR,
muzeografă, MNLR
În cazul în care ai ajuns să citești acest text, înseamnă că subiectul reflectat te-a interesat. Site-ul „gazetadechisinau.md” publică articole care reflectă un spectru larg de probleme, scrise profesionist și echidistant de editorialiști și jurnaliști cu experiență. „Gazeta de Chisinau” este o sursă de informare credibilă pe piața mediatică din Republica Moldova. Nu o lăsa să dispară! Contribuie la menținerea unei publicații libere. Acum poți face și tu o donație.
SUSȚINE